Which CLPs are nominating whom in the 2020 Labour leadership race?

The race now moves onto nominations from Constituency Labour Parties and affliates: who will make it to the contest proper?

NS

Sign Up

Get the New Statesman's Morning Call email.

Five candidates for the Labour leadership have secured the required number of nominations from MPs. They go through to the next stage, where to reach the ballot proper they need either the support of 5 per cent of Constituency Labour Parties (33 in total) or at least three affiliated organisations comprising 5 per cent or above the total, two of which must be trade unions.

Who will make it to the final round of the contest?

Rebecca Long-Bailey (160)

Rebecca Long-Bailey has received the support of five per cent of affliates, two or more of which are trades unions. She therefore has qualified for the ballot.

Aberconwy

Almond Valley

Angus North And Mearns

Ashton-under-Lyne

Bath

Battersea

Berwick-Upon-Tweed

Bexhill And Battle

Birkenhead

Birmingham Hall Green

Birmingham Hodge Hill

Blackley And Broughton

Blackpool South

Blyth Valley

Bognor Regis And Littlehampton

Bolton South East

Bolton West

Bootle

Boston And Skegness

Bournemouth East

Bournemouth West

Brighton Kemptown

Brighton Pavilion

Bristol North West

Bristol West

Bromley And Chislehurst

Broxtowe

Calder Valley

Camberwell And Peckham

Camborne And Redruth

Carmarthen East And Dinefwr

Ceredigion

Charnwood

Chatham And Aylesford

Cheltenham

Christchurch

Clacton

Cleethorpes

Clwyd South

Colchester

Copeland

Coventry North West

Crawley

Crewe And Nantwich

Dartford

Dundee City East

Dundee City West

Ealing Southall

Easington

Eastbourne

Edinburgh Central

Edmonton

Ellesmere Port And Neston

Elmet And Rothwell

Enfield North

Erith And Thamesmead

Folkestone And Hythe

Fylde

Gainsborough

Glasgow Kelvin

Hackney North And Stoke Newington

Hackney South And Shoreditch

Harborough

Harrow East

Hastings And Rye

Hayes And Harlington

Hemsworth

Hereford And South Herefordshire

Heywood And Middleton

Huntingdon

Kensington

Kilmarnock And Irvine Valley

Kingston Upon Hull North

Kingston Upon Hull West And Hessle

Kingswood

Knowsley

Lancaster And Fleetwood

Leeds Central

Leeds East

Leicester West

Lewisham Deptford

Leyton And Wanstead

Lincoln

Liverpool Riverside

Liverpool Walton

Liverpool Wavertree

Liverpool West Derby

Ludlow

Luton North

Makerfield

Maldon

Manchester Central

Manchester Gorton

Mansfield

Mid Dorset And North Poole

Mid Sussex

Montgomeryshire

New Forest East

Newton Abbot

North Devon

North East Cambridgeshire

North Thanet

North West Cambridgeshire

North West Durham

Northampton North

Norwich North

Nottingham East

Orkney Islands

Pendle

Penrith And The Border

Plymouth Moor View

Poole

Preston

Redcar

Romford

Rotherham

Salford And Eccles

Sedgefield

Sefton Central

Sherwood

Shetland Islands

South Basildon And East Thurrock

South Holland And The Deepings

South Thanet

South West Bedfordshire

South West Devon

South West Hertfordshire

Southampton Itchen

Southend West

St Austell And Newquay

St Helens South And Whiston

Staffordshire Moorlands

Stockport

Stoke-On-Trent Central

Sutton And Cheam

Thornbury And Yate

Tottenham

Uddingston And Bellshill

Uxbridge And South Ruislip

Wakefield

Wallasey

Walsall South

Wansbeck

Warley

Weaver Vale

Wellingborough

Wells

West Dorset

West Ham

West Suffolk

Westmorland And Lonsdale

Weston-Super-Mare

Windsor

Wirral South

Wirral West

Wolverhampton South West

Worsley And Eccles South

Worthing West

Wycombe

Yeovil

Affiliate nominations

Unite

BFAWU

FBU

Lisa Nandy (70)

Lisa Nandy has received the support of more than 5 per cent of affiliates, including at least two trade unions, and the support of more than five per cent of constituency party nominations. She has therefore qualified for the ballot.

Aberavon

Arundel And South Downs

Ashfield

Ashford

Barnsley Central

Barnsley East

Bassetlaw

Bermondsey And Old Southwark

Birmingham Northfield

Birmingham Yardley

Blackpool North And Cleveleys

Bolsover

Broxbourne

Burnley

Bury North

Bury South

Cannock Chase

Chippenham

City Of Durham

Clwyd West

Congleton

Coventry South

Croydon South

Cumbernauld And Kilsyth

Delyn

Don Valley

Dudley South

Edinburgh Southern

Erewash

Faversham And Mid Kent

Gloucester

Gosport

Great Grimsby

Halton

Hazel Grove

Kingston And Surbiton

Kingston Upon Hull East

Llanelli

Louth And Horncastle

Meon Valley

Middlesbrough

Mitcham And Morden

Morecambe And Lunesdale

Morley And Outwood

Newark

Newcastle Under Lyme

North Dorset

North Warwickshire

North West Leicestershire

Northampton South

Nottingham North

Perthshire North

Perthshire South And Kinross-Shire

Rother Valley

Ruislip Northwood And Pinner

Sheffield Brightside And Hillsborough

Sheffield Heeley

Slough

South Derbyshire

Stockton South

Stoke-On-Trent North

Stretford And Urmston

Tooting CLP

Vauxhall

Walthamstow

Warrington North

Wigan

Wokingham

Wythenshawe And Sale East

York Outer

Affiliate nominations

National Union of Mineworkers

GMB

Chinese for Labour

Keir Starmer (369)

Keir Starmer has received the support of both 5 per cent of Constituency Labour Parties and more than 5 per cent of affiliates, including at least two trade unions. He has therefore qualified for the ballot.

Aberdeen Central

Aberdeen Donside

Aberdeen South And North Kincardine

Aberdeenshire West

Airdrie And Shotts

Aldershot

Aldridge - Brownhills

Altrincham And Sale West

Alyn And Deeside

Amber Valley

Angus South

Argyll And Bute

Aylesbury

Ayr

Banbury

Banffshire And Buchan Coast

Barking

Basildon And Billericay

Basingstoke

Batley And Spen

Beaconsfield

Beckenham

Bedford

Bethnal Green And Bow

Beverley And Holderness

Bexleyheath And Crayford

Birmingham Edgbaston

Birmingham Erdington

Birmingham Ladywood

Birmingham Perry Barr

Birmingham Selly Oak

Blackburn

Blaenau Gwent

Blaydon

Bolton North East

Bosworth

Bracknell

Bradford South

Braintree

Brecon And Radnorshire

Brent Central

Brent North

Brentford And Isleworth

Bridgend

Bridgwater And West Somerset

Brigg And Goole

Bristol East

Bristol South

Bromsgrove

Buckingham

Burton

Bury St Edmunds

Caerphilly

Caithness Sutherland And Ross

Cambridge

Cardiff Central

Cardiff South And Penarth

Cardiff West

Carlisle

Carshalton And Wallington

Castle Point

Central Devon

Central Suffolk And North Ipswich

Cheadle

Chelmsford

Chelsea And Fulham CLP

Chesham And Amersham

Chesterfield

Chichester

Chingford And Woodford Green

Chipping Barnet

Chorley

Cities Of London And Westminster

City Of Chester

Clackmannanshire And Dunblane

Clydebank And Milngavie

Coatbridge And Chryston

Colne Valley

Corby

Coventry North East

Croydon Central

Croydon North

Cunninghame North

Cunninghame South

Cynon Valley

Darlington

Daventry

Denton And Reddish

Derby North

Derby South

Derbyshire Dales

Devizes

Dewsbury

Doncaster Central

Doncaster North

Dover

Dulwich And West Norwood

Dumbarton

Dumfries

Dunfermline

Ealing Central And Acton

Ealing North

East Devon

East Ham

East Hampshire

East Kilbride

East Lothian

East Surrey

East Worthing And Shoreham

East Yorkshire

Eastwood

Eddisbury

Edinburgh Eastern

Edinburgh Northern And Leith

Edinburgh Pentlands

Edinburgh Western

Eltham

Enfield Southgate

Epping Forest

Epsom And Ewell

Exeter

Falkirk West

Fareham

Feltham And Heston

Filton And Bradley Stoke

Finchley And Golders Green

Galloway And West Dumfries

Garston And Halewood

Gedling

Gillingham And Rainham

Glasgow Anniesland

Glasgow Cathcart

Glasgow Maryhill And Springburn

Glasgow Pollok

Glasgow Provan

Glasgow Shettleston

Glasgow Southside

Gower

Grantham And Stamford

Gravesham

Great Yarmouth

Greenock And Inverclyde

Greenwich And Woolwich

Halesowen And Rowley Regis

Halifax

Haltemprice And Howden

Hamilton Larkhall And Stonehouse

Hammersmith

Hampstead And Kilburn

Harlow

Harrogate And Knaresborough

Harrow West

Hartlepool

Harwich And North Essex

Havant

Hemel Hempstead

Hendon

Henley

Hertford And Stortford

Hertsmere

Hexham

High Peak

Hitchin And Harpenden

Holborn And St Pancras

Hornchurch And Upminster

Hornsey And Wood Green

Houghton And Sunderland South

Hove

Huddersfield

Hyndburn

Ilford North

Ilford South

Inverness And Nairn

Ipswich

Isle Of Wight

Islington North

Islwyn

Jarrow

Keighley

Kenilworth And Southam

Kirkcaldy

Labour International

Leeds North East

Leeds North West

Leeds West

Leicester East

Leicester South

Leigh

Lewes

Lewisham East

Lewisham West And Penge

Lichfield

Linlithgow

Loughborough

Luton South

Macclesfield

Maidenhead

Maidstone And The Weald

Manchester Withington

Meriden

Merthyr Tydfil And Rhymney

Mid Bedfordshire

Mid Derbyshire

Mid Fife And Glenrothes

Mid Norfolk

Mid Worcestershire

Middlesbrough South And East Cleveland

Midlothian South Tweeddale And Lauderdale

Milton Keynes North

Milton Keynes South

Mole Valley

Monmouth

Moray

Motherwell And Wishaw

Na H-Eileanan An Iar

Neath

New Forest West

Newcastle Upon Tyne Central

Newcastle Upon Tyne East

Newcastle Upon Tyne North

Newport East

Newport West

Normanton Pontefract And Castleford CLP

North Durham

North East Bedfordshire

North East Derbyshire

North East Fife

North East Hampshire

North East Hertfordshire

North East Somerset

North Herefordshire

North Norfolk

North Shropshire

North Somerset

North Swindon

North Tyneside

North West Hampshire

North West Norfolk

North Wiltshire

Norwich South

Nottingham South

Nuneaton

Old Bexley And Sidcup

Oldham East And Saddleworth

Oldham West And Royton

Orpington

Oxford East

Oxford West And Abingdon

Paisley

Penistone And Stocksbridge

Peterborough

Plymouth Sutton And Devonport

Pontypridd

Poplar And Limehouse

Portsmouth North

Portsmouth South

Preseli Pembrokeshire

Pudsey

Putney

Rayleigh And Wickford

Reading East

Reading West

Redditch

Renfrewshire North And West

Renfrewshire South

Rhondda

Ribble Valley

Richmond (Yorks)

Richmond Park

Rochdale

Rochester And Strood

Rochford And Southend East

Romsey And Southampton North

Rossendale And Darwen

Runnymede And Weybridge

Rutland And Melton

Saffron Walden

Salisbury

Scarborough And Whitby

Scunthorpe

Selby And Ainsty

Sevenoaks

Sheffield Central

Sheffield Hallam

Sheffield South East

Shipley

Shrewsbury And Atcham

Sittingbourne And Sheppey

Skipton And Ripon

Skye Lochaber And Badenoch

Sleaford And North Hykeham

Solihull

Somerton And Frome

South Cambridgeshire

South Dorset

South East Cornwall

South Leicestershire

South Northamptonshire

South Shields

South Staffordshire

South Suffolk

South Swindon

South West Norfolk

South West Surrey

South West Wiltshire

Southampton Test

Spelthorne

St Albans

St Helens North

Stafford

Stalybridge And Hyde

Stevenage

Stirling

Stockton North

Stoke-On-Trent South

Stone (Wpc)

Stourbridge

Stratford-On-Avon

Strathkelvin And Bearsden

Streatham

Stroud

Suffolk Coastal

Sunderland Central

Sutton Coldfield

Swansea East

Swansea West

Tamworth

Tatton

Taunton Deane

Telford

Tewkesbury

The Wrekin

Thirsk And Malton

Thurrock

Tiverton And Honiton

Tonbridge And Malling

Torbay

Torfaen

Truro And Falmouth

Tunbridge Wells

Twickenham

Tynemouth

Vale Of Clwyd

Walsall North

Wantage

Warrington South

Warwick And Leamington

Washington And Sunderland West

Watford

Waveney

Wealden

Welwyn Hatfield

Wentworth And Dearne

West Bromwich East

West Worcestershire

Westminster North

Wimbledon

Winchester

Witham

Witney

Woking

Wolverhampton South East

Worcester

Workington

Wrexham

Wyre And Preston North

Wyre Forest

Ynys Mon

York Central

Affiliate nominations

Community

Unison

USDAW

SERA

Labour Movement for Europe

Emily Thornberry (31)

Arfon

Bishop Auckland

Brentwood And Ongar

Broadland

Canterbury

Cardiff North

Carmarthen West And South Pembrokeshire

Cowdenbeath

Eastleigh

Esher And Walton

Ettrick Roxburgh And Berwickshire

Falkirk East

Forest Of Dean

Gateshead

Guildford

Horsham

Islington South And Finsbury

Midlothian North And Musselburgh

Newbury

North Cornwall

Northern Ireland

Reigate

Rugby

Rushcliffe

South Ribble

Southport

St Ives

Surrey Heath

Totnes

Vale Of Glamorgan

West Lancashire

Deputy leadership candidates

Rosena Allin-Khan (44)

Rosena Allin-Khan has received the support of five per cent or more of CLPs. She is therefore on the ballot.

Arundel and South Downs 

Aylesbury

Basildon and Billericay

Bishop Auckland

Brecon and Radnorshire

Brentwood and Ongar

Brighton Kemptown

Broxbourne

Buckingham

Cardiff West

Carlisle

Cheltenham

Daventry

Dudley South

Eastbourne

East Worthing and Shoreham

Exeter

Finchley and Golders Green 

Gloucester

Great Grimsby

Hendon

Hornchurch and Upminster

Luton South

Manchester Gorton

Monmouth 

Newbury

Newcastle upon Tyne Central 

North Wiltshire

Plymouth Sutton and Devonport

Putney

Rayleigh and Wickford

Reading West

Romsey and Southampton North

Runnymede and Weybridge

Scunthorpe

Sittingbourne and Sheppey

Somerton and Frome 

Vale of Glamorgan

Vauxhall

Wimbledon

Wokingham 

Wycombe

York Central

York Outer

Richard Burgon (54)

Richard Burgon has received the support of five per cent of affiliates or more, including at least two trades unions. He therefore has qualified for the ballot.

Bermondsey and Old Southwark

Berwick-upon-Tweed 

Birmingham Hall Green

Birmingham Hodge Hill

Blackpool South

Blyth Valley

Bootle

Bournemouth East

Bournemouth West

Bradford East

Bradford West

Camborne and Redruth

Carmarthen East and Dinefwr

Clacton

Clwyd South

Coatbridge and Chryston

Colne Valley

Crawley

Dartford

Don Valley

Dudley North

Ealing Southall

East Ham

Ellesmere Port and Neston

Elmet and Rothwell

Enfield North

Folkestone and Hythe 

Gainsborough 

Hemsworth

Kensington

Kilmarnock and Irvine Valley 

Kingswood

Ludlow

Leeds Central

Leeds East

Leeds North East

Mansfield 

Mid Sussex

New Forest East

Newton Abbot

North Devon

North West Durham 

Orkney

Penrith and the Border

Peterborough

Sedgefield

South Thanet

St Austell and Newquay

Uxbridge and South Ruislip

Wallasey

Walsall South

Warley

Weaver Vale

West Bromwich West

Affiliate nominations

Unite the Union

Bakers' Union

FBU

Dawn Butler (66)

Dawn Butler has received the support of five per cent or more of CLPs. She is therefore on the ballot.

Battersea

Beverley and Holderness 

Bexhill and Battle

Birmingham Erdington

Brent Central

Bridgwater and West Somerset

Brighton Pavilion

Bristol South

Broxtowe

Bristol West

Carmarthen West and South Pembrokeshire

Central Devon

Chatham and Aylesford

Chelmsford

Chesham and Amersham

Chingford and Woodford Green

Cleethorpes

Colchester

Devizes

Dulwich and West Norwood

Ealing Central and Acton

Edinburgh Central

Edinburgh North and Leith

Edmonton

Erith and Thamesmead

Esher and Walton

Filton and Bradley Stoke

Fylde

Guildford

Hastings and Rye

Hayes and Harlington

Hexham

Horsham

Labour Party of Northern Ireland 

Lancaster and Fleetwood

Lincoln

Liverpool Riverside

Luton North

Mid Dorset and Poole

Mid Worcestershire

Milton Keynes

Newark

North East Cambridgeshire

North East Hampshire

North Herefordshire 

North Thanet

North West Norfolk

Preseli Pembrokeshire

Romford

Rushcliffe

Sevenoaks

South Derbyshire

South Suffolk 

Spelthorne

Stoke on Trent Central

Streatham

Tonbridge and Malling

Totnes

Wantage

Warwick and Leamington 

West Dorset

West Ham

Weston-Super-Mare

West Suffolk

Windsor

Wirral West

Affiliate nominations

Chinese for Labour

Ian Murray (51)

Ian Murray has received the support of five per cent or more of CLPs. He is therefore on the ballot.

Aberdeen Central

Aberdeen Donside

Aberdeen South and Kincardine

Airdrie and Shotts

Ayr

Barking 

Caithness, Sutherland and Ross

Carrick, Cumnock and Doon Valley

Clackmannanshire and Dunblane

Cumbernauld and Kilsyth 

Cunninghame North

Croydon South

Dumbarton

Dumfriesshire 

Delyn

Eastwood

East Kilbride

East Lothian 

Eastwood

Edinburgh Pentlands

Galloway and West Dumfries 

Glasgow Anniesland

Glasgow Shettleston

Glasgow Southside

Glasgow Pollok

Greenock and Inverclyde

Halifax 

Hamilton, Larkhall and Stonehouse

Houghton and Sunderland South 

Ilford North

Inverness and Nairn

Islwyn 

Linlithgow

Mitcham and Morden

Moray

North Durham 

Paisley

Perthshire North

Perthshire South and Kinross-shire

Renfrewshire North and West

Renfrewshire South

Rutherglen

Skye, Lochaber and Badenoch

Strathkelvin and Bearsden

Stockton North

Sheffield South East

Sunderland Central

Surrey Heath

Tynemouth 

Wolverhampton South East

Wrexham

Affiliate Nominations

Labour Movement for Europe

Angela Rayner (271)

Angela Rayner has received the support of more than 5 per cent of affiliates, including at least two trade unions and the backing of more than 5 per cent of CLPs. She has therefore qualified for the ballot.

Aberavon

Ashton-under-Lyne

Ashford

Ashfield

Aldershot

Altrincham and Sale West

Alyn and Deeside

Amber Valley

Angus North and Mearns

Argyll and Bute

Banbury

Banffshire and Buchan Coast

Barnsley Central 

Barnsley East

Barrow and Furness

Beaconsfield

Beckenham 

Bedford

Bethnal Green and Bow

Birmingham Ladywood

Birmingham Edgbaston

Birmingham Parry Barr

Birmingham Yardley

Blaenau Gwent

Blackley and Broughton

Blackpool North and Cleveleys

Blaydon

Bognor Regis and Littlehampton

Bolton North East

Bolton West

Boston and Skegness

Bosworth

Bracknell

Bradford South 

Braintree

Bridgend

Bristol East

Bristol North West

Broadland 

Bromley and Chislehurst

Burton and Uttoxeter

Bury South

Bury North

Burnley

Caerphilly

Calder Valley

Camberwell and Peckham

Cambridge

Cannock Chase

Cardiff South and Penarth

Carshalton and Wallington

Central Suffolk and North Ipswich 

Charnwood

Chesterfield

Chippenham

Chorley

Christchurch

City of Chester

City of Durham

Clydebank and Milngavie

Congleton

Corby

Cotswolds

Coventry North West

Coventry South

Cowdenbeath

Crewe and Nantwich

Croydon Central

Croydon North

Clwyd West

Cunninghame South

Cynon Valley

Dagenham and Rainham

Darlington

Denton and Reddish

Dewsbury

East Yorkshire

Eddisbury

Edinburgh Eastern

Edinburgh Western

Enfield Southgate

Epping Forest

Epsom and Ewell

Erewash

Ettrick, Roxburgh and Berwickshire

Falkirk East

Falkirk West

Fareham

Faversham and Mid Kent

Garston and Halewood 

Gedling

Glasgow Maryhill and Springburn

Gosport 

Grantham and Stamford

Gravesham

Great Yarmouth 

Greenwich and Woolwich

Hackney North and Stoke Newington

Hackney South and Shoreditch 

Hammersmith 

Harlow

Harrogate and Knaresborough

Hartlepool

Havant

Hemel Hempstead

Hertsmere

Heywood and Middleton

High Peak

Hitchin and Harpenden

Holborn and St Pancras

Hornsey and Wood Green

Hove 

Hull East

Hull North

Huddersfield

Hull West and Hessle

Hyndburn 

Ipswich 

Isle of Wight

Islington North

Ilford South

Jarrow

Keighley

Kingston and Surbiton 

Kirkcaldy

Knowsley

Leeds North West 

Leeds West

Lewes

Lewisham West and Penge

Leigh

Lichfield

Liverpool West Derby

Llanelli 

Loughborough 

Maidstone and The Weald

Manchester Central

Manchester Withington

Macclesfield

Makerfield

Merthyr Tydfil and Rhymney

Mid Bedfordshire

Mid Derbyshire

Middlesbrough

Middlesbrough South and East Cleveland

Mid-Fife and Glenrothes

Mid Norfolk

Milton Keynes South

Mole Valley

Morley and Outwood

Motherwell and Wishaw

Na h-Eileanan an Iar

North Somerset

Neath

Newcastle-under-Lyme 

Newcastle-upon-Tyne East

Newport East

Newport West 

Nuneaton

Normanton, Pontefract and Castleford

Nottingham North

North East Bedfordshire

North East Derbyshire

North East Fife

North East Hertfordshire

North Dorset

North Swindon

North Norfolk

North Tyneside

North Warwickshire 

North West Cambridgeshire

North West Hampshire

North West Leicestershire 

Oldham East and Saddleworth

Oldham West and Royton

Orpington

Oxford East

Oxford West and Abingdon

Pendle

Plymouth Moor View

Poole

Pontypridd

Preston

Reading East

Redditch

Reigate

Rhondda

Ribble Valley

Richmond Park

Rochdale

Rochester and Strood

Rochford and Southend East

Rossendale and Darwen

Rutland and Melton

Salisbury 

Salford and Eccles

Saffron Walden

Sheffield Brightside and Hillsborough

Sherwood

Shetland Islands 

Shipley

Sleaford and North Hykeham

Southampton Itchen 

South Basildon and East Thurrock

South Cambridgeshire 

Southend West

South Herefordshire

South Swindon 

South West Bedfordshire 

South West Surrey 

Stalybridge and Hyde

Staffordshire Moorlands

Slough

St Albans 

St Helens North

St Helens South and Whiston

Stratford-on-Avon

Skipton and Ripon

South East Cornwall

South Holland and the Deepings

South Leicestershire

South Shields

South West Devon

South West Hertfordshire

Southampton Test

Stockport

Stockton South

Stoke-on-Trent North

Stoke-on-Trent South 

Stone

Stretford and Urmston

Swansea East

Swansea West

Tamworth

Taunton Deane

Tewkesbury

Thirsk and Malto

Thornbury and Yate

Thurrock

Torbay

Torfaen 

Torridge and West Devon

Truro and Falmouth

Tunbridge Wells

Vale of Clwyd

Wakefield 

Warrington South

Washington and Sunderland West 

Waveney

Wellingborough

Wells

Welwyn Hatfield

Wentworth and Dearne

West Bromwich East

West Lancashire

Witham

Winchester

Witney

Wirral South

Wigan

Wolverhampton North East

Worcester 

Workington 

Worsley and Eccles South

Wyre Forest

Wyre and Preston North

Wansbeck

The Wrekin

Wythenshawe and Sale East

Yeovil

Ynys Môn

Affiliate Nominations

National Union of Mineworkers

USDAW

Unison

Community